Η ομάδα του Λεβαδειακού

Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

ΈΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ, ΝΙΚΗ 0:1 ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ

Έγραψε ιστορία ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ πετυχαίνοντας μιά ιστορική νίκη απέναντι στην ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, την πρώτη στην ιστορία του απέναντι στους κιτρινόμαυρους και την τρίτη συνεχόμενη στ πρωτάθλημα, είχαν προηγηθεί οι νίκες επί του Άρη 2:1 στη Λειβαδιά και ο θρίαμβος απέναντι στον ΟΦΗ 0:2. Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ σεβάστηκε υπερβολικά τη νεανική ομάδα της ΑΕΚ. Στο α' ημίχρονο έμεινε πίσω περιμένοντας την ΑΕΚ, ενώ μετά τους ατραυματισμούς των Κυριακίδη και Βασιλείου, φοβήθηκε και θέλησε να πάει στο ημίχρονο με 0:0, όπως και έγινε. Ο αγωνιστικός χώρος, όπως ανέφερε και ο Γ.Παράσχος στη συνέντευξη τύπου ήταν άθλιος. Γι' αυτό και αυτοί οι τραυματισμοί. Στο β' ημίχρονο ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ κέρδισε μέτρα, είδε ότι οι πιτσιρικάδες της ΑΕΚ δεν μπορούν να απειήσουν ουσιαστικά και οι έμπειροι Ζησόπουλος, Ροτζέριο, Ακόστα και Πόι μπόρεσαν κοντρολάρησαν το παιχνίδι και έβγαζαν συνεχώς πάπσες προς τον Ναπολεόνι. Μετά από δύο ευκαιρίες του Πόι, φαινόταν ότι ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ήταν θέμα χρόνου ότι θα πετύχαινε το γκολ αφού το πίστευε και είχε όλα τα φόντα να το πετύχει. Μετά την προσπάθεια του κορυφαίου όλων Ζησόπουλου ο Πόι εξαπέλυσε το σουτ ο Ακόστα δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αυτή απομακρύνθηκε και ο Μουλόπουλος με το πολύ δυνατό σουτ που απέκρουσε ασταθώς ο Κωνσταντόπουλος και στη συνέχεια ο Ναπολεόνι που καιροφυλακτούσε πέτυχε το γκολ της μεγάλης νίκης. Σκορ που παρέμεινε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι το τέλος. Τεράστια νίκη του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ, που επιτέλους παίρνει αυτό που δικαιούται για το καλό ποδόσφαιρο που παίζει και τις απίστευτες ευκαιρίες που έχει χάσει σε όλα του τα παιχνίδια. Άλλωστε ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ είναι δεύτερος στο πρωτάθλημα στη δημιουργία φάσεων (!).
Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Κορδέρο, Φούντας, Κατίδης, Γκερέιρο (Κοτσαρίδης 78'), Τσίτας (Κατσικοκέρης 65'), Λαγός (Αρκούδας 68'), Φέτσης, Βλάχος, Κουτρουμπής

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Παράσχος): Κυριακίδης (Κασμερίδης 35'), Μουλόπουλο, Χοσέμι, Κόρμπος, Μάρτινς, Πόι, Βασιλείου (Ναπολεόνι 43'), Ζησόπουλος, Γεωργίου, Μεντί, Ακόστα

Σκορ: Ναπολεόνι 81'

Κίτρινες: Γεωργίου 13', Κοντοές 52', Μουλόπουλος 56', Χοσέμι 84', Κοτσαρίδης 85'